Om oss | Hundarna | Valpar | Utställningar




Svenska utställningar


Officiella utställningar anordnade av Svenska Kennelklubbens länsklubbar och Svenska Beagleklubbens lokalavdelningar

Med reservation för ev fel/ändringar. Besök respektive arrangörs hemsida för aktuell information.
(Senast uppdaterad 23.5.2022)





2022


Dat Plats Status Arrangör Info Domare för beagle Anmälan

Maj
lö 28 Piteå Nationell SNKK Info Gerda Halff-Van Boven, NL 28.4
lö 28 Karlskoga Special BBlK Info Morgan Wacht, SE 14.5
lö 28 Skokloster Special ÖBlK Info Kjell Lindström, SE 15.5
sö 29 Gimo Internationell ULKK Info Arvid Göransson, SE 3.5

Juni
lö 4 Norrköping Nationell ÖKK Info Anette Edlander, SE 9.5
lö 11 Falköping Special SkBlK Bo Paulsson, SE
sö 12 Vänersborg Internationell NÄKK Info Bo Wallin, SE 17.5
sö 12 Åkulla Special SsBlK Info Eva Jönsson, SE 31.5
lö 18 Leksand Nordic DKK Info Beng-Åke Bogren, SE 25.5
sö 19 Vännäs Nordic VBKK Info Lars Widén, SE 25.5

Juli
sö 3 Gällivare Nordic NNKK Info Martin Johansson, SE 8.6
lö 2 Borås Nordic SÄKK Info Marie Thorpe, IE 7.6
fr 8 Tvååker Nationell HKK Info Sonny Ström, SE 14.6
lö 9 Tvååker Internationell HKK Info Anne Livö Buvik, NO 14.6
lö 9 Alfta Nationell HÄKK Info Nina Karlsdotter, SE 31.5
fr 15 Piteå Nordic SNKK Info Annika Ulltveit-Moe, SE 16.6
lö 23 Västerås Internationell WKK Info Lars Widén, SE 27.6
sö 24 Märsta Nordic STOKK Info Eva Liljekvist Borg, SE 28.6
lö 30 Ransäter Nordic VKK Info Moray Armstrong, GB 1: 5.7, 2: 2.7

Augusti
lö 6 Svenstavik Nationell JHKK Info Kjell Lindström, SE 7.7
lö 6 Sala Special MBlK Arvid Göransson, SE 20.7
sö 7 Kalix Special NBlK Kurt Nilsson, SE
lö 13 Överkalix Nationell NNKK
lö 13 Askersund Nordic ÖLKK Info Eva Nielsen, SE 20.7
lö 13 Rättvik Special G-DBlK Info Toke Larsen, DK 6.8
sö 14 Rättvik Special G-DBlK Info Elisabeth Rhodin, SE 6.8
sö 14 Ronneby Nordic BKK Info Arja Koskelo, FI 19.7
sö 14 Gräfsnäs Special VBlK Bo Wallin, SE
lö 20 Norrköping Nordic ÖKK Info Jill Rhodin, SE 26.7
lö 20 Flurkmark Special VbBlK Info Petra Högberg, SE 10.8
sö 21 Eskilstuna Internationell SÖKK Info Harry Tast, FI 28.7
sö 21 Växjö Special SsBlK Info Bo Paulsson, SE 9.8
lö 27 Stäket Special ÖBlK Info Charlotte Jacobsson, SE
lö 27 Romakloster Nationell GKK Info John Finnich Pedersen, DK 3.8
sö 28 Romakloster Nordic GKK Info Hans Almgren, SE 3.8
sö 28 Ljungskile Nationell VÄKK Info Per Lundström, SE 1.8

September
lö 3 Löttorp Nationell SMÖKK Info Kjell Lindström, SE 1: 2.8, 2: 9.8
lö 10 Falsterbo Nationell SYDSKÅKK Info Lars Hjelmtvedt, NO 1: 3.8, 2: 10.8
sö 11 Gimo Nationell ULKK
sö 18 Sandviken Internationell GÄKK Info Bertil Lundgren, SE 29.8
sö 25 Mantorp Special ÖgBlK Karl-Erik Johansson, SE 15.9

Oktober
lö 15 Sundsvall Internationell VNKK

November
sö 6 Växjö Internationell SMÖKK Info Karl-Erik Johansson, SE 1: 27.9, 2: 4.10
sö 20 Visby Special GBlK Nina Karlsdotter, SE

December
lö 10 Stockholm - SEV-22 Nordic SKK-CS Info Knut-Sigurd Wilberg, NO 8.11